Třetích míst už mají plné zuby

Sparta Praha, Slavia Praha a 1. FC Slovácko - to jsou před jarními odvetami nejvážnější kandidáti na zisk mistrovského titulu v první fotbalové lize žen. Fanoušci Slovácka v Gambrinus lize by se dnes rozplývali blahem nad takovým postavením prvního mužstva. U žen je situace ale poněkud jiná. "Je to takový náš standard.
Dá se říct, že nejsme ani zklamané, ani příliš spokojené," tvrdí trenérka prvoligových žen Jitka Klimková. "Ještě dnes mě hodně mrzí podzimní prohrané utkání doma s Brnem. Nebýt toho, tak jsme dneska útočily na titul z druhého místa."

Příprava na jarní část začala Hradišťankám v první polovině ledna kondičním soustředěním v Brumově. Následovaly silně obsazené halové turnaje v Malackách a Brně a zápasy na umělé trávě s výběrem Moravy, rakouským Landhaus Vídeň a Slovanem Bratislava. Poslední přípravný zápas sehrály ženy Slovácka v neděli proti 1. FC Brno.

Ve své trenérské praxi využívá Jitka Klimková ve fotbale zatím neobvyklé formy stmelování mužstva. A na dvoudenním soustředění, které proběhlo na Smrďavce, se o svém správném rozhodnutí ujistila. "Měly jsme tam, jak se dnes moderně říká, ‚teambuilding‘. Bylo tam dvacet hráček a bylo to úžasné," rozplývá se Klimková a vysvětluje, o co v této moderní formě soustředění vlastně šlo. "Cílem bylo zlepšení komunikace mezi hráčkami. Bylo to perfektně připravené profesionální firmou Coneo a u družstva to mělo obrovský ohlas a úspěch. Když to hodně zjednoduším, tak cílem tohoto soustředění bylo, aby se holky naučily pracovat pro jeden celek. K tomu tam byla vlastně určena celá série různých cvičení."

Do jarních odvet půjdou fotbalistky Slovácka s téměř totožným kádrem, s jakým odehrály podzim. Jitka Klimková chválí celý kádr a slabé místa u týmu nevidí. "Neodešel nikdo, naopak přišla Klára Cahyňová, která se jeví i přes své mládí (13 let - pozn. aut.) jako obrovský talent a dá se říct, že už patří mezi opory našeho družstva. Jinak máme mančaft velice vyrovnaný, neřekla bych, že bychom na některém hráčském postu vyloženě hořely. Máme poměrně dvacet vyrovnaných holek a nestavíme to na několika individualitách," tvrdí Klimková. Jako důkaz může sloužit nedělní přípravný zápas, kdy Slovácko i bez pěti zraněných hráček dokázalo porazit Brno. "A pokud se nám uzdraví marodi, tak kádr je kvalitativně i kvantitativně dostatečný," dodává úspěšná trenérka.

Jitka Klimková si nemůže vynachválit čtyřiadvacetiletou americkou posilu Julii Scheppele, která přišla k mužstvu během podzimu. "V přípravě má bilanci co zápas, to minimálně jeden gól. Ale co je hlavní, dokáže holky obrovsky motivovat a je opravdovým motorem družstva. Teď je, bohužel, zraněná, ale doufám, že se dá co nejdříve dohromady," přeje si Klimková.

Další výrazné opory a tahounky kolektivu ale jmenovat nechce a dodává jen, že osou týmu jsou všechny reprezentantky, které má v kádru. Na druhou stranu si také pochvaluje, že nemá v mužstvu hráčku, bez které by to nešlo, a kvituje velikou vyrovnanost svého kádru.

Odehrané přípravné zápasy: halový turnaj v Malackách - 3. místo, halový turnaj v Brně - 4. místo. Umělá tráva: - Výběr Moravy 4:1, - Landhaus Vídeň 2:2, - Slovan Bratislava 8:0, - FC Brno 1:0.

Pozn.: Obsáhlejší rozhovor s trenérkou žen 1. FC Slovácko Jitkou Klimkovou přineseme v následujících dnech.

zdroj:http://zlin.cz/article.php?ID=101649