Také ženám fotbal sluší

Oblíbenou hračkou malých chlapců se ve velkém množství případů stává fotbalový míč. Málokterý z nich by mohl říci, že se nikdy neproháněl s houfem kamarádů na hřišti za balónem. A mnohé tato záliba doprovází až do dospělosti. Existují však také dívky, které nezůstaly s kopáním pozadu.
Některé z nich dokonce technickými dovednostmi předčí silnější protějšky, což je přímo dokázáno v ženském týmu 1.FC Slovácko, jenž dlouhá léta figuruje mezi nejlepšími celky nejvyšší ligy.
Rychlou kopanou, která nemá nouzi o branky a neschází jí kombinační akce, někdy člověk nezachytí ani v televizi. Jistotu herního umění a bojovného nasazení pravidelně nachází příznivci sportu na uherskohradišťském stadionu, kam zavítají na utkání žen. A ke kvalitní fotbalové podívané se ještě pokochají něžným pohlavím v dresech, neváhajícím odevzdat na trávníku úplně vše. Dobré výkony dokládá trio bronzových medailí, které družstvo získalo za předešlé tři roky. Ta poslední však byla zahalena do kabátu smutku a slz. Slovácku totiž o fous uteklo vysněné stříbro.
„V minulé sezoně jsme skončily za Slavií na třetí příčce, avšak se stejnými body i skóre. Rozhodlo více vstřelených branek soupeře a nám zbyly oči pro pláč,“ vzpomíná sklesle trenérka Jitka Klimková. Jejímu družstvu proklouzl vytyčený cíl mezi prsty. Přesto při ohlédnutí se za sebe kormidelnice neváhá smeknout před odvedenou prací. „Třebaže výsledek neodpovídal tomu, co se na začátku řeklo, můžu vyjádřit jen spokojenost. S odstupem času se na to dívám jinak. Předvedená hra ukázala velký výkonnostní skok. Holky se nesly na jedné vlně, nescházel týmový duch. Všechny šlapaly, snažily se. A to se musí ocenit,“ nezapomíná. V letošním ročníku zasáhl kádr odchod Veroniky Hoferkové. Vůdčí osobnost družstva kývla na nabídku ze Švédska a ze hřiště se vytratil hnací motor, který tlačil ostatní vpřed. Přidala se zranění, v úvodním duelu scházela nejlepší kanonýrka Skupinová. Namísto rychlého odpichu se Hradišťanky na startu potácely nohu přes nohu a po podzimu zakotvily až na čtvrté příčce. Přesto však zdatná lodivodka neklesá na duchu.
„Druhá pozice se nám vzdálila a družstvo je svázané. Proto chci myšlenku na stříbro hodit úplně za hlavu někam na poslední místa a za cíl vytyčit návrat k lepší hře. Nač se trápit špatnými pocity, děláme to pro radost, aby nás to naplňovalo. Nemá význam být zlé jedna na druhou, naopak si musíme pomáhat a řídit se heslem: jeden za všechny, všichni za jednoho,“ říká Klimková, jež si zakládá na dobrém kolektivu. V celé lize je Slovácko proslulé skvělou partou, kterou ostatní mohou jen závidět. „Všichni se považujeme za jednu velkou rodinu. Holky si pomáhají, respektují se. Pořádáme různé společné akce mimo trávník, které utužují vztahy. Každá hráčka je pro tým důležitá a má svou roli, každá je součástkou, bez které nelze fungovat. Nyní navíc k áčku, devatenáctce a ostatním žákovských třídám přibyla i nejmladší kategorie, takže jsme kompletní, což pokládám za velké pozitivum. Máme k dispozici základnu, kde si můžeme již od šesti let vychovat mladé talenty a vlastní prací dokázat, že i ženám fotbal sluší,“ říká na závěr Klimková.

Zdroj: http://www.idobryden.cz/