Struktura ženské první ligy v dalších letech

Příští ročník 2007/2008 bude mít i nadále 12 účastníků, ale již naposledy, jak bylo již schváleno. Systém je stejný jako tento ročník, každý s každým odehraje zápasy doma/venku, takže celkem nás čeká 22 zápasů. Změna je však u sestupu, kvůli snížení týmů pro příští ročník nyní sestoupí rovnou čtyři celky!

Bude to docela velká změna a asi hlavně týmy ze spodku tabulky budou dost nadávat. Ligová tabulka se tak hodně promění. Jinak startovat mohou hráčky dovršením 14 let.

U dorostenek dochází k zásadní změně. Doposud mohly nastupovat tři starší hráčky, od další sezony už to však nebude možné! Věkově budou moci nastupovat hráčky od 13 do 19 let, resp. pro tento ročník by to mělo být rozlišeno ročníkově, tj. pro hráčky narozené od 1988 do 1994. Počet účastníků a systém zápasů je stejný jako v první lize. Zápasy se nadále budou hrát po skončení utkání prvního týmu.

Velkou změnou projdou soutěže od ročníku 2008/2009. A jak už bylo odhlasováno, zůstane to tak minimálně tři roky. Bude tedy pouze deset účastníků a v základní části se utká každý s každým. Čeká nás tedy 18 kol, což by bylo málo. Tabulka se následně rozdělí na dva účastníky, na první čtyři a zbylých šest. Zde každý s každým sehraje zápasy. Pro horní skupinu v boji o titul sehrají týmy celkem 24 kol, boj o záchranu bude mít 28 kol. Body ze základní části zůstanou. Sestupovat budou dvě družstva.

U juniorek v důsledku změny struktury v první lize dojde k úbytku zápasů. Celkem se tedy odehraje 18 zápasů, čímž soutěž končí. V nadstavbové části první ligy mohou týmy jezdit s A družstvem, ale hrají jen přátelská utkání. Jinak vše zůstává stejné. Věkové omezení by zde ročníkově mělo být od 1989 do 1995.

Nová struktura soutěže je tedy zajímavá a konečně týmy z vrchní části sehrají více dramatických zápasů mezi sebou. A týmy ze spodku sehrají více s týmy stejně silnými, což jim dá více než s týmy z první čtyřky. I deset účastníků je optimální stav. Je zřejmé, že řada lidí s tím nebude souhlasit a nebudou spokojeni, ale ideální varianta asi nebude. Nyní se tedy můžete vyjádřit v diskusi pod článek, co na novou strukturu říkáte.

Struktura soutěží pro ročník 2007/2008 - ZDE.
Struktura soutěží pro ročník 2008/2009 - ZDE.

zdroj:http://www.slavistickenoviny.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3937