Fotbalistky Slovácka chtějí konečně stříbro

Uherské Hradiště - „Šariš, dej ten míč rychleji, to musí být důraznější přihrávka,“ ozývaly se hlasité pokyny z úst trenérky Jitky Klimkové na jednom z posledních tréninků před zahájením nového prvoligového ročníku fotbalistek 1. FC Slovácko.

Do třetí sezony vstupují pod hlavičkou 1. FC Slovácko ženy z Uherského Hradiště.

„Když si vzpomenu, že před třemi lety jsme měli dvacet registrovaných holek a dneska máme skoro devadesát fotbalistek včetně žaček, tak to je veliký skok v ženské kopané v našem regionu,“ chválí si hráčskou základnu dnes už šéftrenérka všech děvčat ve Slovácku Jitka Klimková.

Jednu věc by však chtěla do budoucna změnit. „Velká škoda, že musíme trénovat na „umělkách“. První, co bych si přála, je urvat pro nás někde kus solidní travnaté plochy.“

Kádr Slovácka se bude muset v novém ročníku obejít bez jedné ze svých největších opor, reprezentantky Česka Veroniky Hoferkové. Ta odešla zkusit fotbalové štěstí do země ženskému fotbalu zaslíbené – do Švédska. Na Kypr by navíc chtěla odejít i nejlepší střelkyně uplynulé sezony Zdeňka Skupinová. O jejím odchodu by se mělo rozhodnout do konce týdne.

U týmu skončila také americká gólmanka Lauren Church, kterou ale mezi tyčemi nahradila její krajanka, dvaadvacetiletá Christina Reuter. Na Slovácko ji ze svého prázdninového kempu v Americe přivezla trenérka Jitka Klimková.

„Christina se k nám dostala stejnou cestou jako Američanky, které u nás hrály v uplynulých sezonách. Dostala jsem na ni typ od trenérek na kempu na Floridě,“ povídá Klimková a přiznává, že nové gólmance nalila „čistého vína“ už v Americe.

„Christina dostala hodně instrukcí od své trenérky, která zná naše poměry a já jsem ji taky přesně řekla, co ji u nás čeká. Že to není o profesionální smlouvě, a že se hráčky ve Slovácku fotbalem neživí. Ve finále musí mít svoje peníze na to, aby tady vůbec mohla fungovat. I přesto se rozhodla pro angažmá v našem klubu.“ A nová posila je zatím na Slovácku spokojená.

„Když jsem dostala nabídku na angažmá, tak jsem se dlouho nerozmýšlela. Je to pro mě další nová zkušenost z evropské ženské kopané a dokonce jsem se do Česka těšila. Trenérka Jitka Klimková mně přesně popsala zdejší poměry a můžu říct, že moje očekávání se splnilo do puntíku, “ říká usměvavá Američanka, která obula kopačky už v poměrně brzkém věku.

„Fotbal hraji od osmi let. Naposledy jsem chytala za bostonskou univerzitu a čekám, až u nás v Americe vznikne profiliga v ženské kopané, a doufám, že se v ní uplatím,“ vidí svou budoucnost brankářka Slovácka.

Nová zámořská posila to ale nebude mít na Slovácku vůbec jednoduché. Nemá ani předplacenou roli „jedničky“ v mužstvu, což potvrzuje i trenérka Jitka Klimková. „Naše gólmanka Radka Bednaříková a Christina Reuter jsou zhruba na stejné úrovni. Každá je dobrá v něčem jiném. O pozici první brankářky musí obě ještě tvrdě zabojovat,“ vyzývá trenérka na dálku obě brankářky.

Ženy Slovácka posilovaly nejenom na brankářském postu. Do týmu přišla zkušená Petra Freislerová ze Staré Lysé a Julie Fricová z Hodonína. Ke změnám došlo i v realizačním kádru. Dlouhodobě nemocného Milana Šamaje nahradil u juniorky Jan Jačisko. K žákyním pak přišel Petr Vlachovský, který má zkušenosti s trénováním mládeže v Kyjově.

V uplynulé sezoně uniklo ženám Slovácka vysněné druhé místo o pověstný vlásek. Díky horšímu skóre skončily fotbalistky na bronzovém stupínku za pražskou Slavii a suverénem české ženské kopané Spartou Praha. S jakými ambicemi tedy jdou hráčky z Uherského Hradiště do podzimních ligových bojů?

„Minulou sezonu jsem byla přesvědčená, že při troše štěstí můžeme hrát o titul, ale holky se držely víc při zemi. Na začátku přípravy na letošní ročník to bylo opačně. Já jsem brala umístnění v první trojce, ale tým mě přesvědčil, že tu stříbrnou medaili bychom měli letos zlomit,“ soudí Jitka Klimková.

Jedním dechem ale dodává, že to vůbec nebude jednoduché. „Hráčky si na sebe ušily bič. Jestli se chceme posunout o stupínek výš, tak musíme dělat něco navíc. Nestačí trénovat třikrát týdně. Máme slabiny, o kterých víme, a ty bychom měly co nejspíš odstranit.“

Prvoligový kolotoč zápasů ženské nejvyšší soutěže se roztočí první zářijovou sobotu. Na kunovické Bělince přivítají fotbalistky Slovácko plzeňskou Viktorku. Na koho se bude ambiciózní trenérka spoléhat a které hráčky by měly patřit k tahounům mužstva?

„My jsme hlavně tým a budeme tedy spoléhat na týmového ducha. Pokud ale chcete slyšet jména, tak to jsou hlavně reprezentantky. Skupinová – pokud zůstane, Danielová, Vlasatíková, Marcoňová a Polášková. To jsou hráčky, které by měly strhnout ostatní,“ uzavírá Jitka Klimková.