Ostatní

„U19“ - Hodnocení podzimu 2008/09

Tým jsem převzal, jako hlavní trenér, v letním přípravném období. Trénovat jsme začali poslední týden v červenci, měsíc a půl před zahájením soutěže. Zhruba v polovině přípravy jsme absolvovali soustředění v Rakvicích. Před začátkem soutěže jsme odehráli pouze 2 přípravné zápasy.
První se Slovanem Bratislava ještě před soustředěním (1:1) a druhý vítězný (3:1) s Hodonínem, 14 dní před ligou. Některá děvčata nastupovala rovněž v přípravných zápasech A týmu. Do soutěže jsme vstoupili domácím utkáním s Plzní a po dobrém výkonu jsme dost nešťastně prohráli 1:2. Stínem zápasu bylo zranění
Jarky Kovářové, když zlomenina kotníku ji vystavila STOP nejen  na zbytek podzimu, ale i na její první kvalifikaci s reprezentační 17kou. Smůla nás provázela i ve druhém kole v Pardubicích, kdy ve vyrovnaném zápase jsme opět prohráli 2:1. Prvního vítězství jsme se dočkali ve třetím zápase, když jsme přestříleli nováčka soutěže Karlovy Vary 5:3. Druhou, rekordní výhru podzimu 11:1 jsme si připsali v následujícím kole na hřišti druhého nováčka Jihlavy. Hráčkám se zvedlo sebevědomí, což se projevilo i v prvním poločase se Spartou, kdy podaly vynikající výkon a do poločasu vedly 2:0.  Druhý poločas však byla lepší Sparta a nakonec jsme podlehli 2:5. V šestém kole jsme odehráli vyrovnaný zápas na hřišti vedoucí Slávie, bohužel jsme neohrozili bránu soupeře a po jedné povedené střele domácích jsme prohráli 1:0. Byl to jediný zápas, ve kterém jsme na podzim nedokázali skórovat.
Po reprezentační přestávce přijela na Slovácko ambiciózní juniorka z Hradce Králové. V tomto zápase jsme byli lepším týmem, ale utkání nám přineslo jen první remizu 1:1. Týden nato se u nás představilo Brno a 78 minut jsme byli lepší, vedli jsme 2:0, ale v samotném závěru a nastavení zápasu jsme dvakrát inkasovali a podruhé remizovali. Poslední vystoupení v Děčíně, proti Teplicím, hráčkám vyšlo. Domácím nastřílely 8 branek. V tabulce jsme, s bilancí tří výher, dvou remíz a čtyř proher s aktivním skóre 31:19, s 11 body na 7 místě. To se poněkud liší od pozic, o kterých jsme se bavili na rakvickém soustředění. O tomto umístění rozhodly naše zápasy s týmy na 4.-6. místě, když s Brnem a Hradcem jsme doma remizovali a v Pardubicích prohráli.
Do hry během podzimu zasáhlo 24 hráček, i když 3 jen v jednom zápase a 3 v bráně, je to 18 do pole. Pokaždé jsme nastupovali prakticky v jiné sestavě. Nejcitelnější byla absence útočnic Kovářové a později i Ondračkové. Nejstabilněji nastupovala obranná řada, přesto jsme obdrželi poměrně hodně branek, v průměru 2,1 na zápas. Jenže obrana není jen o hře této řady, ale o bránění celého týmu po ztrátě míče. Pozitivem je útočná fáze naší hry, kdy i přes zranění výše jmenovaných útočnic, jsme dokázali nastřílet 31 branek. Více dala jen vedoucí Plzeň a třetí Slávia Praha. O góly se podělilo 9 hráček. Nejlepší střelkyní se stala Diana Bartovičová, která se trefila v šesti zápasech 8x. Sedmkrát se ve dvou zápasech trefila Cahynová, 6x se to povedlo Soukenikové. Tři branky vsítila v posledním zápase za poločas Nikola Sedláčková, 2x byla během podzimu úspěšná Jankůjová, jednou Lečbychová, Gregorová, Lucka Sedláčková a Katka Lucká. Tuto lichotivou bilanci malinko snižuje fakt, že ve třech zápasech s posledními týmy tabulky jsme dali 24 branek a v dalších šesti jen 7. Velkým kladem podzimu je uplatňování mladých hráček v A týmu žen, slušná hra (jen 3 žluté karty) a výborné zápasy odehrané se špičkou tabulky. Malou náplastí na ne příliš povedený podzim je druhé místo a hlavně výborný výkon juniorky na halovém turnaji v Luhačovicích na závěr sezóny.
Z hlediska tréninkové docházky a  morálky musím pochválit trio Helekalová, Soukeníková a Jačisková, kterým na paty šlapou Jankůjová a Bartovičová. Svým přístupem k tréninkům a fotbalu mě zklamala Petra Gregorová. V zápasech vynikaly z jednotlivých řad Bartovičová, Soukeníková, Blažková a Cahynová, která však za juniorku nastoupila jen 3x. Oporou v brance byla Radka Bednaříková a na konci sezóny Bára Lapešová. Plný počet odehraných minut má na kontě jen jedna hráčka,  na levém kraji obrany hrající Verča Křenková. O 20 minut méně odehrála Soukeníková, která střídala jen kvůli zranění v zápase se Spartou. Ve všech zápasech ještě nastoupily Helekalová a Bartovičová. Jen jednou v zápase chyběla pro reprezentační povinnosti Jačisková. V reprezentaci U17 si ještě zahrály Cahynová a Kovářová. Do slovenské U19 dostala na konci sezóny pozvánku Bartovičová.
    Vím, že jako tým máme na mnohem lepší umístění a proto nás v zimní přípravě i během jarní části soutěže čeká spousta náročné práce.
           Všem přeji pěkné prožití vánočních svátků, hezké prázdniny, pevné zdraví a spoustu elánu do nového roku.

V Brně dne 12.12.2008
Ján Jačisko